Hogyan tovább bírósági digitalizáció, avagy hogyan lett az elektronikus kapcsolattartás a veszélyhelyzetben az ítélkezés kulcsa?
Kulcsszavak:
bíróságok elektronikus kapcsolattartása, kép és hang egyidejű továbbítására szolgáló technológia, új eljárási törvények kodifkációja, veszélyhelyzetAbsztrakt
A veszélyhelyzetben a bíróságokkal történő kapcsolattartás során felértékelődtek az elektronikus csatornák által nyújtott lehetőségek. A bíróságok elektronikus kapcsolattartási rendszereinek kiépítéshez szükséges volt egy, a teljes bírósági szervezetrendszert átható vízió kialakítása. Az új eljárási törvények kodifikációja során az elektronikus kapcsolattartás szabályrendszere az e-ügyintézési törvény szabályaira épült, azonban a jogalkotás során továbbra is a papír alapú kapcsolattartás lett az általános szabályrendszer, amihez képest az elektronikus kapcsolattartási szabályrendszer kiegészítő szabályként nyert kodifikálást.
A veszélyhelyzetben meghozott átmeneti szabályozás valamennyi eljárásjogban lehetővé tette az elektronikus kapcsolattartási technológiák elsődleges alkalmazását, különösen a kép és hang egyidejű továbbítására szolgáló technológiai megoldásokat. A bíróságok működése így a veszélyhelyzetben is biztosított volt. A bírósághoz címzett beadványaikat a felek elsődlegesen elektronikus úton terjesztették elő. A bírósági szervezetben kialakított új fejlesztések pedig biztosították a bírósági ügyfelek számára az elektronikus iratbetekintést.
A veszélyhelyzetben kialakított átmeneti szabályok bizonyították, hogy az elektronikus kapcsolattartási technológiák a mindennapi élet részeként a bírósági eljárásokban is sikerrel alkalmazhatók.
Megjelent
Hogyan kell idézni
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2020 Kékedi Szabolcs
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.